1983-1993: Znečištění
Kořeny centra RECETOX sahají do roku 1983, kdy byla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity (MU) v reakci na zhoršující se stav životního prostředí, rostoucím množství informací o ekologických haváriích i závažných dopadech chemického znečištění na prostředí i lidské zdraví založena Katedra ochrany a tvorby životního prostředí.
LIDÉ a TÝMY
Prvním vedoucím nově vzniklé katedry byl v letech 1983-1989 přední český entomolog Rudolf Rozkošný, který se věnoval ekologii terestrických ekosystémů a obecným problémům ochrany životního prostředí. Chemik Ivan Holoubek na nové katedře rozvíjel problematiku chemického znečištění prostředí a souvisejících rizik. Botanik a ekolog Zdeněk Šeda se zabýval vlivem antropogenní činnosti na rostlinné ekosystémy a možností využít rostlin jako bioindikátorů akumulace toxických látek v prostředí. Geograf Pavel Trnka se zaměřil na biogeografii a krajinnou ekologii a využití geografických informačních systémů a dálkového průzkumu Země v krajinném výzkumu a krajinářské kartografii se později věnoval i Jaromír Kolejka. Pedoložka Dagmar Procházková studovala vliv antropogenní činnosti na půdu a agroekosystém a Antonín Brzobohatý se specializoval se na rekreační funkci lesů a problematiku legislativy v oblasti ochrany životního prostředí.
VÝZKUM, VÝVOJ, INOVACE, APLIKACE
Katedra byla zaměřena na ekologii, analýzu dopadů antropogenních činností a rizika spojená se znečištěním životního prostředí. Od počátku rozvíjela spolupráci s průmyslovými subjekty i postiženými regiony a přispívala svojí expertízou k mapování situace i hledání cest ke zlepšení stavu prostředí. Nedostatek dat i výzkumných kapacit a potřeba řešit konkrétní environmentální problémy dala v roce 1988 vzniknout unikátnímu projektu TOCOEN (Toxic Organic COmpounds in the ENvironment) propojujícímu české a slovenské odborníky zabývající se problematikou chemického znečištění. Projekt byl prvním krokem k založení stejnojmenné spin-off firmy MU v roce 1993.
VZDĚLÁVÁNÍ
V roce 1990 byl v centru akreditován první magisterský studijní program Ochrana a tvorba životního prostředí.
PROJEKTY a SPOLUPRÁCE
V roce 1988 začala dlouhodobá spolupráce katedry s Českým hydrometeorologickým ústavem na integrovaném monitoringu znečištění prostředí na nově založené observatoři v Košeticích. Prostřednictvím tohoto programu zároveň pracoviště vstoupilo do spolupráce s Evropským monitorovacím a hodnotícím programem (EMEP) podporujícím novou evropskou Úmluvu o dálkovém znečišťování ovzduší přesahujícím hranice států. Datové řady pokračující až do současnosti poskytují informace o dlouhodobých trendech znečištění vybranými látkami, které jsou ve středoevropském regionu unikátní. Spolupráce centra RECETOX s ČHMÚ a později i ústavy Akademie věd (Ústav chemických procesů a CzechGlobe) vyústila v roce 2011 v založení společné výzkumné infrastruktury ACTRIS CZ.
VÝSLEDKY a ZAJÍMAVOSTI
Atmosférické koncentrace polyaromatických uhlovodíků, které jsou produkty spalování, se dramaticky zvyšují v zimních obdobích. Jejich hladiny závisí mimo jiné na způsobu vytápění (které je dáno například cenami paliv), ale i znečišťujícím průmyslu, dopravě či meteorologické situaci.