Kdo jsme
RECETOX je ústav Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity, založený v roce 1983. Zabýváme se výzkumem a vzděláváním odborníků v oblasti environmentálních a zdravotních rizik souvisejících s chemickými látkami kolem nás. Naše hlavní činnost zahrnuje sledování toxických látek v prostředí, výrobcích i lidských tkáních a hodnocení jejich toxikologických a ekotoxikologických účinků, souvisejících rizik a zdravotních dopadů. Dále se věnujeme vývoji nových vzorkovacích i analytických technik a vývoji nových chemických nástrojů a metodik, biotechnologií i softwarových nástrojů. Naše výzkumné aktivity pružně reagují na nové výzvy týkající se sledování kontaminace prostředí a expozice obyvatelstva toxickým látkám, návrhů preventivních a legislativních opatření, stejně jako výběru a tvorby vhodných intervencí a managementu chemických látek.
V zájmu ochrany lidského zdraví a ekosystémů před účinky toxických látek spolupracujeme s řadou průmyslových partnerů. Prostřednictvím našeho Národního centra pro toxické látky a Regionálního centra pro budování environmentálních kapacit podporujeme Českou republiku, dalšími zeměmi v Evropě a Africe, ale i mezinárodní instituce v regionu při naplňování mezinárodních smluv a dohod k ochraně lidského zdraví a životního prostředí.
Součástí našeho centra je také výzkumná infrastruktura RECETOX RI, která je centralizovaným pracovištěm pro realizaci interdisciplinárních výzkumných projektů. Jednotlivá pracoviště výzkumné infrastruktury provádějí analýzy širokého spektra antropogenních a přírodních látek a toxinů v environmentálních nebo biologických matricích, dlouhodobé environmentální a populační studie a vývoj komplexních softwarových nástrojů pro správu, analýzu, interpretaci a vizualizaci dostupných dat.
RECETOX poskytuje multidisciplinární vzdělání v bakalářských, magisterských i doktorských studijních programech v oborech životního prostředí a zdraví, matematické biologie a biomedicíny.
RECETOX v číslech
175
vědeckých pracovníků
60
PhD studentů
20
výzkumných skupin
3
core facility
2
studijní programy
3
Centra: Národní a Regionální Stockholmské konvence, WHO
„Naší vizí je stát se mezinárodně uznávaným centrem excelence, které podporuje a realizuje výuku a výzkum zaměřený na odhalování úlohy faktorů životního prostředí v působení na lidské zdraví, stárnutí a blahobyt; rozvíjí inovativní přístupy k ochraně životního prostředí a zdraví; a vyvíjí nástroje sloužící pro prevenci, diagnostiku a intervenční účely.“
Prof. Jana Klánová
ředitelka RECETOXu
Rozvoj RECETOXu v čase
-
2023
RECETOX slaví 40 let od založení.
-
2022
RECETOX se stává spolupracujícím centrem WHO. Zahájení partnerství PARC. V rámci bakalářského studijního programu Životního prostředí a zdraví vznikají dvě specializace. RECETOX se účastní více, než 25 evropských výzkumných projektů.
-
2021
Projekt EIRENE koordinovaný Masarykovou univerzitou zařazen na Cestovní mapu ESFRI 2021. 30 leté výročí studie CELSPAC. Získána akreditace na habilitační a profesorská řízení v oboru Životní prostředí a zdraví.
-
2020
Zahájení projektu TEAMING. Do projektu ERA Chair nastoupili klíčoví výzkumníci a začíná budování týmu. Byla dokončena stavba biobanky CELSPAC. Byla zahájena populační studie PROCESO zaměřená na vývoj protilátek proti COVID-19.
-
2019
Získány projekty H2020 TEAMING (spolu s partnery z UCL, ETH, BBMRI-ERIC a FNUSA ICRC), Twinning a ERA Chair, které RECETOX koordinuje. RECETOX se zapojuje i do tzv. exposomových projektů.
-
2018
Získány akreditace dvou nových studijních programů v bakalářském a magisterském stupni studia. Vzniká nová organizační struktura centra. Zahájena stavba Biobanky CELSPAC
-
2017
Získány rozvojové projekty ze strukturálních fondů a první fáze projektu TEAMING
-
2016
První ERA-Net projekt v centru RECETOX (ERA-PLANET). Získány důležité H2020 projekty pro RECETOX (HMB4EU, ERA-Planet, ICARUS)
-
2014
Laboratoře stopové analýzy jsou akreditovány Českým institutem pro akreditace. Databáze GENASIS se stává oficiálním nástrojem GMP pro sběr dat. Zahájena spolupráce s WHO
-
2013
Prodloužení funkce RECETOXu coby regionálního centra Stockholmské úmluvy pro střední a východní Evropu. Prof. Jana Klánová se stává ředitelkou centra RECETOX
-
2012
Epidemiologická databáze ELSPAC se stává součástí výzkumné infrastruktury RECETOX
-
2010
Zahájení projektu CETOCOEN a zahájení výstavby nového sídla centra v Bohunicích – budova A29
-
2009
Schválení a ustanovení RECETOXu regionálním centrem Stockholmské úmluvy. Zahájení provozu monitorovací sítě MONET EU
-
2008
Zahájení monitorování POPs v ovzduší Afriky – MONET Africa
-
2007
Otevření doktorského studia oboru ekotoxikologie. Nominace RECETOXu jako regionálního centra Stockholmské úmluvy
-
2006
Zahájení monitorování POPs v zemích střední a východní Evropy. Spuštění on-line databáze GENASIS
-
2005
Pořádání první mezinárodní letní školy. Ustavení RECETOXu jako Národního centra pro POPs
-
2003
Vydání zprávy o národní inventuře POPs pro ČR a vytvoření monitorovací sítě volného ovzduší v ČR – MONET CZ
-
2002
Získání prvního EU projektu–Centrum excelence a prvního projektuevropského rámcového programu EU (FP5 - APOPSBAL)
-
1994
První absolvent doktorského stupně studia. Založení Výzkumného centra – projekt PHARE EU
-
1990
Prof. Ivan Holoubek se stává ředitelem katedry
-
1988
Začíná pravidelný monitoring na observatoři v Košeticích ve spolupráci s ČHMÚ
-
1983
Založení Katedry tvorby a ochrany životního prostřed v čele s ředitelem prof. Rudolf Rozkošným