2013-2023: Lidské zdraví
V posledním desetiletí došlo k rozsáhlým investicím do rozšiřování výzkumného záběru centra a budování nových týmů. Silnější směřování k hodnocení zdravotních dopadů a rizik spojených s environmentálními expozicemi si vyžádalo posílení laboratorních kapacit v oblasti analýzy biomarkerů v lidských tkáních, rozvoj nových toxikologických a farmakokinetických modelů i bližší spolupráci s epidemiology i lékaři. Na to navázal i rozvoj výzkumné infrastruktury. Rozvíjely se nejen laboratorní kapacity, ale nově i populační studie a informační systémy. Byla realizována výstavba nové biobanky.
LIDÉ a TÝMY
Vedení centra přebírá v roce 2013 Jana Klánová. Program environmentální expozice a modelování posiluje v roce 2016 Martin Scheringer, modelář z ETH v Curychu. Jeho projekt budování excelentních týmů zároveň nabídne pozice i dalším mezinárodním vědcům: z University College London přicházej epidemiologové Martin Bobák a Hynek Pikhart, z Alabama Univerzity se přidá socioložka Irena Štěpáníková. Startovní pozice v multidisciplinární skupině nové příchozích vědců přijímají Julie Dobrovolná (patofyziologie), Zdeněk Spáčil (metabolomika a proteomika) či Eva Budinská (biostatistika), později se přidá Elliott Price (metabolom a exposom) a Petra Bořilová Linhartová (lidský mikrobiom). Tento vývoj vede na konci tohoto období k založení pátého výzkumného programu centra, Environmentální epidemiologie. Své týmy si v tomto období začíná budovat i Lisa Melymuk (chemická expozice a vnitřní prostředí), Klára Komprdová (farmakokinetické modelování), Pavel Babica (toxikologie), Peter Šebej (fotochemie), Martin Marek, David Bednář a Stanislav Mazurenko (proteinové inženýrství).
VÝZKUM, VÝVOJ, INOVACE, APLIKACE
RECETOX posiluje své mezinárodní renomé v tradičních oborech, buduje viditelnost v oblastech nově rozvíjených a stále více se zapojuje do mezinárodních projektů a sítí: V 5. evropském rámcovém programu (RP) získal dva projekty, v 6. RP tři, v 7. RP 10 a v Horizon 2020 18 projektů. Centrum se účastní projektů výzkumné spolupráce, ale je úspěšné i v individuálních a mobilitních projektech, mezinárodních tréninkových sítích a projektech na podporu komercionalizace. Dlouhodobé zkušenosti aplikuje při vedení Iniciativy GOS4POP (Globální systém pozorování perzistentních organických polutantů v rámci Skupiny pro pozorování Země, GEO) a v projektech sítě ERA-PLANET (Evropská síť pro pozorování měnící se planety) podporujících vznik integrovaného systému sledování kvality životního prostředí pomocí senzorů a pokročilých informačních systémů. Spolupracuje s veřejnou správou už nejen na mezinárodní a národní, ale iu regionální úrovni. Zapojuje se do projektů na rozvoj zdravých chytrých měst a inteligentních řešení pro městské prostředí a vzniká myšlenka Brna jako živé laboraoře (Brno living lab).
V roce 2010 vstoupil RECETOX do krajiny velkých výzkumných infrastruktur a jeho výzkumná infrastruktura byla zařazena jako perspektivní projekt do Cestovní mapy velkých infrastruktur pro výzkum, vývoj a inovace České republiky. Základními pilíři byly akreditované chemické laboratoře, monitorovací sítě MONET a informační systémy GENASIS. Od roku 2011 se pak RECETOX RI stává velkou výzkumnou infrastrukturou.
V roce 2013 převzal RECETOX od Lékařské fakulty MU českou větev evropské dlouhodobé studie rodičů a dětí ELSPAC (European Longitudinal Study of Parents and Children) sledující od roku 1991 rodiny dětí narozených v Brně a ve Znojmě V následujících letech se povedlo vybudovat vyšetřovací, laboratorní i informační infrastrukturu CELSPAC (www.celspac.cz) umožňující nejen další sledování generace dětí 90. let, ale i založení brněnské kohorty nové generace TNG (The Next Generation). Tento rozvoj byl v letech 2017-2020 podpořen projektem RECETOX RI operačního programu Věda, vývoj, vzdělávání (OP VVV), který umožnil výstavbu moderních kapacit pro automatické ukládání biologického materiálu – biobanky CELSPAC.
VZDĚLÁVÁNÍ
Návazně na rychlý rozvoj výzkumu byl přepracován koncept vzdělávacích programů centra. V roce 2019 byly získány akreditace nových studijních programů v bakalářském, magisterském a následně i doktorském stupni studia. Program Životní prostředí a zdraví v sobě spojuje původní směry environmentální chemie a (eko)toxikologie a dále je posunuje směrem k dopadům prostředí na zdraví. Program Matematická biologie a biomedicína rozšiřuje původní zaměření na biostatistiku o druhou, bioinformatickou specializaci.
PROJEKTY a SPOLUPRÁCE
Rozvoj nových výzkumných směrů podpořil projekt CETOCOEN PLUS (2017-2022) Operačního programu Věda, výzkum, vzdělávání. Klíčovou úlohu v něm hrál Martin Scheringer přicházející z ETH v Curychu, ale projekt sloužil i jako inkubátor mladých výzkumných týmů rozvíjejících kapacity centra v oblastech epigenomiky, metagenomiky, metabolomiky a proteomiky, patofyziologie, epidemiologie nebo modelování.
Zásadním projektem evropského programu Horizon 2020, do kterého se centrum zapojilo roku 2017, byl HBM4EU (Lidský biomonitoring pro Evropu). Usiloval o harmonizaci přístupů k dlouhodobým populačním studiím i laboratorním technikám a zpřístupnění evropských výzkumných dat pro rozhodovací procesy a legislativu na ochranu lidského zdraví. Centru napomohl k lepšímu zapojení do evropských iniciativ zaměřených na výzkum lidského exposomu, tedy souboru faktorů, které působí na lidské zdraví a rozvoj chronických onemocnění ohrožujících zejména citlivé populační skupiny.
Dlouhodobé úsilí o zvyšování vědecké kvality centra, budování interdisciplinární expertízy i mezinárodní spolupráce bylo na konci této dekády odměněno získáním trojice projektů evropského programu H2020 Widening zaměřeného na rozvoj vědy v nových členských zemích a jejich lepší zapojení do evropského výzkumného prostoru. Další směřování centra je úzce spojeno s realizací projektu CETOCOEN Excellence programu TEAMING (2020-2026), který financuje sedmiletý proces přestavby výzkumné infrastruktury, lidských zdrojů a řízení centra tak, aby maximálně podpořily další rozvoj kvality výzkumných i vzdělávacích programů. Zakládá dlouhodobé partnerství s University College London (UCL), ETH v Curychu, evropskou sítí biobank BBMRI a Mezinárodním centrem klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA-ICRC) Druhým nástrojem dalšího rozvoje centra byl projekt R-EXPOSOME výzvy H2020 na ERA Chair budující pátý výzkumný program centra zaměřený na epidemiologii a integrativní analýzu rozsáhlých populačních dat. Na sdílenou pozici ERA Chair pro epidemiologii se posunuli Martin Bobák a Hynek Pikhart z UCL v Londýně. Třetí projekt URBAN-X programu H2020 na TWINNING zaměřený na vliv městského prostředí přidal do sítě spolupracujících institucí ISGlobal v Barceloně a univerzitu v Utrechtu, dvě instituce z čela epidemiologického výzkumu v Evropě.
Lepší mezinárodní viditelnost centra přinesla zapojení do EURION klastru evropských projektů zaměřených na látky narušující hormonální rovnováhu (projekty OBERON a ERGO) i do Evropské sitě EHEN pro studium lidského exposomu (projekty ATHLETE a EXPANSE). Jako nová výzkumná témata v evropských projektech objevila expozice pesticidům nebo mikroplastům (a chemickým látkám používaným na úpravu plastů).