Hlavní zjištění
Zprávy ukazují, že politiky EU přinesly pozitivní změny v oblasti snižujícího se znečištění ovzduší, menšího používání pesticidů a redukce množství plastových odpadu v mořích.
Navzdory těmto úspěchům zůstává míra znečištění v některých oblastech stále znepokojivě vysoká. Nedaří se redukovat zatížení obyvatel velkých měst hlukem, vypouštění mikroplastů do životního prostředí nebo znečištění živinami ze zemědělských splachů a používání hnojiv.
Jednou z cest, jak snížit znečištění a celkový tlak na lidské zdraví a ekosystémy je dle Evropské komise podpora oběhového hospodářství EU.
Regionální srovnání a úspěšné příklady
Součástí publikovaných dokumentů je i první přehled nulového znečištění, který mapuje pokrok jednotlivých regionů EU a všech hlavních měst v dosahování čistšího životního prostředí, tzv. Dashboard. Přehled umožňuje regionální srovnání založené na ukazatelích znečištění souvisejících se zdravím, ochranou ekosystémů a biologické rozmanitosti, jakož i udržitelností výroby a spotřeby.
Jako příklad dobré praxe je uváděno 15 regionů v Rakousku, Finsku, Francii, Německu a Švédsku, které v současnosti dosahují nejnižší úrovně znečištění v rámci celé EU.
Dashboard je dostupný na této adrese Towards zero pollution in regions - European Commission s tím, že se předpokládá jeho průběžná aktualizace daty získanými v rámci evropského monitoringu kvality životního prostředí. V dlouhodobém horizontu je v plánu doplnit Dashboard také socio-ekonomickými daty tak, aby byl obrázek kvality života v jednotlivých regionech EU komplexní.
RECETOX jako člen Platformy stakeholderů pro akční plán nulového znečištění od r. 2021 přispívá k debatám o správném zacílení monitoringu cílů Zero pollution Action Plan platform. S dalšími členy Platformy jsme přivítali především přehledný Dashboard, jehož vizualizace jsou důležitým pokrokem ve zvyšování povědomí o kvalitě životního prostředí v EU.
Kompletní informace s odkazy na stažení hlavních dokumentů jsou dostupné zde: EU advancing on 2030 zero-pollution targets but stronger action is needed | European Environment Agency's home page