Vodu i půdu kontaminující PFAS látky, které zůstanou na planetě navždy a jejichž využívání stále roste. Endokrinní disruptory zasahující do hormonálního systému lidí i zvířat a způsobující mnohá onemocnění včetně cukrovky, obezity či neplodnosti mužů. A také v současnosti již extrémní znečištění planety plasty a elektronickým odpadem. To jsou podle profesora environmentální chemie Martina Scheringera znepokojující hrozby, před kterými se vědcům nedaří dostatečně varovat politiky.
Spolupráce mezi vědou a politikou je příliš omezená a roztříštěná. A to vede k rozsáhlým škodám na lidském zdraví i na životním prostředí, tvrdí Martin Scheringer z brněnského výzkumného centra Recetox Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Je jedním z autorů výzvy, kterou v únoru publikoval časopis Science – spolu s kolegy požadují vytvoření globálního mezivládního vědecko-politického panelu, který by informoval o možnostech snižování škodlivých chemických látek.
Podle odhadů vědců vystavení se jen malé části z více než 100 tisíc používaných chemikálií přispělo v roce 2017 celosvětově k více než 1,3 milionu předčasných úmrtí.
Přečtěte si celý rozhovor ZDE