Ing. Kateřina Šebková, Ph.D., M.A.
vedoucí pracoviště – Národní centrum
telefon: | 549 49 3063 |
---|---|
e‑mail: |
Národní centrum pro toxické látky vzniklo původně jako Národní centrum pro perzistentní organické polutanty na základě smlouvy o spolupráci z listopadu 2006 mezi Ministerstvem životního prostředí a Masarykovou univerzitou, za účelem splnění závazků z Národního implementačního plánu Stockholmské úmluvy o perzistentních organických polutantech připraveného a aktualizovaného v roce 2005.
Národní centrum se stalo součástí Centra pro výzkum toxických látek v prostředí (RECETOX), jako společné pracoviště ministerstva a Masarykovy univerzity. Sloužilo jako podpůrný expertní orgán pro činnost státní správy, který doplňoval vědecké informace, zabezpečoval výzkum a poskytoval národní data. Tuto činnost poskytuje Národní centrum dosud.
Rozsah aktivit se za účelem implementace dalších mezinárodních nástrojů zabývajících se managementem chemických látek v České republice v průběhu let postupně rozšířil. S ohledem na vývoj v součinnosti mezi třemi "chemickými" úmluvami (Basilejská, Rotterdamská a Stockholmská) a přijetí Minamatské úmluvy o rtuti v roce 2013 došlo v roce 2014 k přejmenování centra na Národní centrum pro toxické látky.
Činnosti Národního centra pokrývají tyto klíčové oblasti:
Zkušenosti získané v České republice jsou dále užitečné i pro jiné země, a proto se další činnost Národního centra týká zejména zajištění funkce Regionálního centra pro budování kapacit a přenos technologií (SCRC), což je samostatný, ale spolupracující orgán, který rovněž sídlí v v RECETOX, ale pole jeho působnosti je mimo Českou republiku, zejména v zemích střední a východní Evropy a Afriky. SCRC vzniklo v roce 2007 a na celosvětové úrovni bylo schváleno v roce 2009.
Součástí Národního centra je také Národní panel pro lidský biomonitoring (HBM4CZ), což je odborný expertní orgán, který slouží jako vědecká platforma za účelem urychlení přenosu výsledků výzkumu v oblasti lidské expozice toxickým látkám do tvorby národních a evropských strategií, podporuje vnitrostátní spolupráci a koordinaci aktivit souvisejících s biomonitoringem a zapojení ČR do Evropské iniciativy pro lidský biomonitoring (HBM4EU). Panel také sleduje a posiluje národní kapacity pro biomonitoring a zohledňuje potřeby v legislativní oblasti a posilování spolupráce mezi sektory životního prostředí a zdravotnictví.
Kontakt pro další dotazy:
vedoucí pracoviště – Národní centrum
telefon: | 549 49 3063 |
---|---|
e‑mail: |