Na Festivalu vědy a techniky jsme návštěvníky nechali nahlédnout do světa Brněnské živé laboratoře. Prozradili jsme jim, jak funguje proces vzorkování, při kterém se získávají vzorky a data, která nám pomáhají sledovat stav životního prostředí a přijímat opatření pro jeho ochranu. Návštěvníkům jsme předvedli, jak probíhá sběr a analýza vzorků a seznámili jsme je s různými druhy vzorkovačů a jejich využitím.
Nejmenší návštěvníci si mohli na našem stánku složit chemické výstražné symboly, nebo vzorkovač nazývaný „ufo.“ Měli jsme pro ně připravené malé odměny v podobě samolepek, tužek a deníčků. S dětmi jsme si povídali o vnitřním prostředí, jak ho ovlivňuje vnější prostředí (např. dopravní špička), nebo aktivity, které v místnostech běžně děláme. Počítali jsme, kolik snědli za svůj život prachu a povídali si, proč bychom ho měli studovat.
Návštěvníky jsme seznámili s tím, co je to multisenzorová kampaň. Ukázali jsme zajímavé příklady z měření, které měly za cíl ukázat, jak můžeme sami ovlivnit naše ovzduší. Pro zájemce jsme měli připravené letáčky s opatřeními, která mohou ve svých domácnostech udělat.
Vyprávěli jsme o projektu Tromso, který byl zaměřený na charakterizaci kvality ovzduší v průběhu celého týdne u školáků. Předvedli jsme jim malé přístroje, které naši vědci vymysleli a nadesignovali s firmou Baghirra. Tyto „kapesní“ vzorkovače měří různé velikostní frakce vzdušného aerosolu a návštěvnici si je mohli prohlédnout a vyzkoušet.
Na výstavišti měli také k prohlédnutí náš přístroj Palas Fidas 200S, vzorkovač, který měří distribuci velikosti aerosolů obsažených ve vzduchu v reálném čase pomocí měření rozptýleného světla v úhlu 90° na jednotlivých částicích a využívá ji k současnému stanovení prachových frakcí. I o něj měli návštěvníci všech věkových kategorií velký zájem.
Děkujeme všem za návštěvu našeho stánku, jsme rádi, že jsme se mohli zúčastnit této oblíbené popularizační akce, na kterou každoročně míří tisíce návštěvníků.