Na festival jsme si pro návštěvníky připravili několik aktivit souvisejících s čistotou vody a látkami, které se do ní vlivem lidské činnosti dostávají. Nechali jsme je nahlédnout do světa testování kvality vody a prozradili, jak funguje proces vzorkování, při kterém se získávají vzorky a data, která nám pomáhají sledovat stav životního prostředí a přijímat opatření pro jeho ochranu. Taktéž jsme návštěvníky obeznámili s dopadem běžně užívaných léčiv na kvalitu vody v řece Svratce poblíž Brna.
Návštěvníci si dále na vlastni oči mohli prohlédnout, jak funguje čistička vody nebo si osahat mikroplasty. Na milovníky matematiky čekal na stánku rozsáhlý početní příklad, prostřednictvím kterého se dostali k informaci, kolik kofeinu proteče řekou Svratkou za sekundu a kolik za týden. V neposlední řadě byla pro lepší orientaci v tom, jaké produkty jsou pro vodu i celé životní prostředí nebezpečné, na místě připravena skládací hra s chemickými symboly.
Díky kolegyním z laboratoří mikrobiomu mohli návštěvníci v druhé půlce festivalu zjistit například to, na jakém principu funguje mýdlo a díky čemu má schopnost ničit viry. Příchozí dále seznámily s tím, kde všude se bakterie mohou v rámci lidského těla nacházet a z jakých vzorků je lze obvykle v laboratořích zkoumat. V neposlední řadě pak zájemce o tuto problematiku seznámili také s aktuálně probíhající studií CELSPAC TNG:4MI, která je na výzkum bakterií a celého mikrobiomu v našem organismu zacílena.