Inovacemi proti „věčným“ chemikáliím
Prestižní časopis Science dnes ve svém editorialu zveřejnil výzvu k inovacím a výzkumu za účelem nahrazení tzv. "věčných" chemikálií. Jejím autorem je prof. Martin Scheringer z RECETOX MU a ETH Zürich.
Navrhovaná legislativa týkající se tzv. "věčných" chemikálií, která je projednávána v Evropské unii i ve Spojených státech, může zásadním způsobem podpořit vědecký pokrok v oblasti chemie, materiálových věd, designu výrobků a procesního inženýrství. Plánované omezení výroby PFAS (per- a polyfluoroalkylových látek) a jejich používání vyvolá potřebu produkce nových látek, které by měly obdobné vlastnosti (např. voděodolnost), ale nebyly by natolik odolné, nedocházelo by tak k jejich akumulaci v potravinách, pitné vodě a životním prostředí.
Efektů připravované regulace je ovšem mnohem více. Případ PFAS také poukazuje na závažné nedostatky současného přístupu k hodnocení chemických látek. To se dlouhodobě soustředí na toxicitu a fyzikální vlastnosti chemických látek, ale opomíjí nebezpečí způsobené perzistencí a akumulací v životním prostředí, což výrazně znásobuje jejich toxicitu.
Více informací najdete v editorialu časopisu Science z 21. července 2023 na adrese https://doi.org/10.1126/science.adj7475.
Více článků
-
Dosažené vzdělání má přímý vliv na zdraví plic, říká studie
Ve své nejnovější studii vědci z centra RECETOX (MUNI), University at Buffalo v USA, Státního zdravotního ústavu v Praze a University College London ve Velké Británii zjistili, že během stárnutí hraje v ochraně zdraví plic důležitou roli i úroveň vzdělání.
-
Zástupci centra RECETOX na ACTRIS Week 2024
Ve dnech 5.–7. listopadu 2024 se RECETOX zúčastnil každoročního jednání evropského konsorcia ACTRIS. Tato událost poskytuje klíčový prostor pro pravidelné setkání partnerů, podporu spolupráce, sdílení aktuálních informací a zkušeností, a také pro diskusi zásadních témat spojených s rozvojem a provozem výzkumné infrastruktury ACTRIS.