O tom, že věda a výzkum není věštění z křišťálové koule, se přišli přesvědčit návštěvníci všech věkových kategorií i do budov Univerzitního kampusu Bohunice. Již od páteční 18. h na zvídavé příchozí čekali vědci a zaměstnanci Masarykovy univerzity, aby jim představili prostředí laboratoří a vědeckou práci zblízka. RECETOX se nedíval z povzdáli a pro děti i dospělé si studenti a vědci centra připravili pět hravých aktivit, na kterých si mohli příchozí vyzkoušet, jaké to je být vědcem zkoumajícím toxické látky kolem nás.
Téma akce „Všemi smysly“ malým i velkým návštěvníkům přineslo nové dimenze poznání, kde lidské smysly mnohdy selhávají, a na pomoc musí přijít právě vědecké bádání. Ačkoli naše smysly některé znečištění nevnímají, každý den jsme obklopeni toxickými látkami. Proto každé z RECETOX stanovišť představilo jeden ze smyslů a konkrétní situaci, kdy naše poznávání světa může být klamné. Studenti a zaměstnanci RECETOXu při přípravě aktivit mysleli na to, aby představované znečištění bylo každému dobře známé a jednotlivé činnosti zajímavé jak pro malé, tak velké návštěvníky.
Na stanovišti HMAT příchozí poznávali různé druhy plastů. Z šesti písmen R-E-C-E-T-O-X vytištěných na 3D tiskárně z odlišných plastových materiálů, měli dotekem určit, kde se s konkrétním typem plastu v každodenním životě setkávají, např. plastové jídelní nádobí nebo herní figurky. Malé děti písmena poznávaly, případně skládaly název centra, a těm větším a dospělým vědci na stanovišti přiblížili výzkum RECETOXu týkající se plastových materiálů.
Ačkoliv lidské oko dokáže odhalit mnohé, na detailní bádání vědci používají mikroskop. Svůj ZRAK si návštěvníci potrápili na pozorování vzorků čisté vody a vzorků vody z Brněnské přehrady. Mikroskopem zjišťovali, co všechno se i ve zdánlivě čisté vodě může nacházet. A aby toho nebylo málo, pouhým pohledem určovali, zda se v připravených baňkách nachází čistá voda, kyselina nebo zásada a svůj odhad si ověřili lakmusovými papírky.
Pro otestování SLUCHu výzkumníci centra připravili nahrávku hluků, se kterými se každý člověk v životě setkává, od jízdy trolejbusem přes použití ultrazvukové lázně až po let v letadle. Ke každé zvukové nahrávce patřilo video detailu dopravního prostředku nebo hlučného přístroje, aby bylo zřejmé, odkud zvuk pochází. Úkolem návštěvníků bylo odhadnout intenzitu zvuku a ti menší hádali, odkud zvuk podle videa vůbec pochází.
Na stanovišti ČICH se příchozí seznamovali s jedno a vícesložkovými parfémy. Svými čichovými receptory poznávali, o jakou vůni se jednalo a zda je pro ně známá z běžného života. Jednosložkové vůně jako černý rybíz nebo fialky byly pro návštěvníky obtížně poznatelné, naopak vůně vícesložkové, např. směsi napodobující vůni růže nebo bílý čaj, byly všem dobře známé. Na stanovišti se také dozvěděli, co to jsou endokrinní disruptory, a jak je to s těkavými organickými sloučeninami, které jsou součástí věcí osobní potřeby.
A svou CHUŤ si malí i velcí vyzkoušeli na roztoku cukru a umělého sladidla. Z několika kapek sladké tekutiny měli určit, zda se jedná o klasický cukr nebo sacharin. A také zjistili, jak je to s kaloriemi, proč se takové popularitě těší „zero“ nebo „light“ nápoje a čím umělá sladidla pravidelně šálí naše chuťové receptory.
Letošní Noc vědců si užili nejen návštěvníci, ale i samotní pořadatelé. Přece jen setkat se zvídavými příchozími, kteří vědcům přímo kladou otázky, je jiné než se vidět prostřednictvím počítačových obrazovek, jak tomu bylo kvůli koronavirové pandemii ve dvou posledních letech. A dozvídat se vědecké zajímavosti v prostředí večerního osvětleného kampusu má své neobyčejné kouzlo.
Děkujeme všem, kteří se na RECETOX stanovišti zastavili a otestovali svoje vnímání. A velké díky RECETOX studenům a vědcům, kteří se podíleli na přípravě a akci samotné a ukázali malým i velkým, proč je věda „pro zdravou budoucnost“ tolik fascinující.