Martin Bobák: Zdraví člověka nejvíc ovlivňuje jeho sociální zázemí

7. 6. 2020 Ema Marušáková

Bez popisku

Negativní vlivy kouření nebo nezdravého stravování na lidské zdraví jsou už dlouho a dobře popsané. Existuje však celá řada dalších faktorů, které mohou mít dopady na člověka, jejichž reálný vliv se ale dá sledovat jen ve velkých epidemiologických studiích na tisících jedinců. Nově se tomu bude věnovat centrum RECETOX Přírodovědecké fakulty MU v rámci miliardového projektu CETOCOEN Excellence. S analýzami dopadů a zaváděním epidemiologických metod do práce centra bude pomáhat Martin Bobák z University College London (UCL).

Vliv sociálního prostředí se jasně projevuje i během současné koronavirové pandemie. Například v Británii je riziko nákazy i úmrtí daleko vyšší ve skupinách obyvatel s nízkými příjmy než v dobře situovaných skupinách.

Bobák propadl epidemiologii už za studií medicíny v Praze a v roce 1990 pak dostal příležitost vyjet do Velké Británie na Londýnskou školu hygieny a tropického lékařství. Původně odjel na rok, ale nakonec v Londýně zůstal natrvalo.

„U nás se tehdy moc neučily technické aspekty epidemiologie a já jsem se chtěl přiučit nové věci. Epidemiologie je velmi kvantitativní disciplína, v níž se počítají nemocnosti, úmrtnosti, vztahy mezi expozicí například znečištěnému ovzduší a určitým zdravotním jevem a celá řada dalších věcí v různých variacích. To vše se zjišťuje dost složitě a výpočty se musí upravovat kvůli celé řadě rušivých faktorů. Jde tedy o velmi komplikované statistické metody a v té době a možná ani dnes není ve střední a východní Evropě mnoho lidí dostatečně vyškolených a zkušených v jejich používání,“ podotkl Bobák.

Celý článek si přečtěte ZDE.

Zdroj: em.muni.cz


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info