State of the Environmental Health in Europe: Scientific Solutions to Global Crises
Masarykova Univerzita pořádá vědecké sympozium navazující na konferenci Francouzského předsednictví zaměřenou na chemický expozom a veřejné zdraví.
Celosvětová pandemie nemoci COVID-19 ovlivnila životy milionů lidí na celém světě. Vědecké týmy zabývající se výzkumem v oblasti zdravotnictví často radikálně změnily své plány a vrhly velkou část své kapacity na výzkum tohoto onemocnění s cílem co nejrychlejšího nalezení účinné pomoci. Se zajímavou iniciativou přišli vědci z Loschmidtových laboratoří Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity (MU), Ústavu výpočetní techniky MU, výzkumného centra RECETOX MU a Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA-ICRC).
Jejich projekt počítá s využitím počítačové biochemie, umělé inteligence a principů strojového učení. „Pomocí vlastního software CaverDock jsme se zaměřili na počítačové studium proteinu, který je klíčový v šíření viru SARS-CoV-2 v lidském organismu,“ popsal Jiří Damborský z Přírodovědecké fakulty MU a vedoucí výzkumného týmu Proteinové inženýrství FNUSA-ICRC. Jde o virový glykoprotein S, jehož trimer (molekula ze tři monomerů) tvoří výběžky obalu koronaviru SARS-CoV-2 a váže se na lidské hostitelské buňky.
Přečtěte si celý článek ZDE
Masarykova Univerzita pořádá vědecké sympozium navazující na konferenci Francouzského předsednictví zaměřenou na chemický expozom a veřejné zdraví.
Podívejte se, jak se do historicky druhého předsednictví v Radě EU zapojí RECETOX.