Gabriel Glotz je původem z Chorvatska a v současné době pracuje na Masarykově univerzitě v oblasti organické fotochemie. Cílem jeho výzkumu je vyvinout třídu organických barviv, která absorbují červené světlo.
„Při představení mého projektu MSCA, bych využil následující otázku: Už jste někdy položili prst na svítilnu ve svém smartphonu? Pokud ano, možná jste si všimli, že váš prst vypadá červeně. Příčinou tohoto jevu je, že svítilna vyzařuje bílé světlo, které se skládá ze všech barev duhy. Lidská tkáň absorbuje většinu barev světla velmi dobře - kromě červené. Jinými slovy je to právě červené světlo, které prochází vaším prstem a způsobuje, že vypadá červeně,“ vysvětluje Gabriel.
Organická barviva mají velký potenciál v různých oblastech vědy. Jednou z možných aplikací těchto barviv lze ilustrovat na příkladu chemoterapie – léčby rakoviny, která používá jeden nebo více protirakovinných léků.
„Nevýhodou chemoterapie je, že není cílená. Ničí tak jak rakovinové buňky, tak ty zdravé. Představte si ale, že existuje zacílený lék, který si vezmete a který zůstává neaktivní, dokud si nevyberete, kdy a kde by měl fungovat. Spojením léku s organickým barvivem můžeme dosáhnout přesně toho: můžeme použít světlo k ovládání, kdy a kde se lék aktivuje, jednoduše tím, že požadované oblasti prosvítíme,“ pokračuje Gabriel.
To nás vrací k experimentu se svítilnou. Musí to být druh světla, který může proniknout lidskou tkání – červené světlo. Proto jsou barviva, která absorbují červené světlo, nezbytná pro provádění jakékoli fotochemie v lidských tkáních. Podle Gabriela by takové systémy měly významný dopad nejen na vědu, ale i na společnost jako celek.
„Důvodem, proč mě tento výzkum zvláště zajímá, je fakt, že krásně propojuje vnitřní složitost fotochemie a spektroskopie s organickou syntézou, což umožňuje vytváření rozličných organických molekul. Cílem mého projektu je vyvinout novou sadu barviv, která budou sloužit jako stavební blok pro budoucí výzkum,“ vysvětluje Gabriel.
Jak sám říká, Gabriel si klade za cíl publikovat vědecké články o této práci v prestižních časopisech, což umožní dalším výzkumníkům stavět na jeho výsledcích a posunout tak výzkum dál.
„Je mi ctí, že mohu provádět tento výzkum ve skupině profesora Petra Klána a být součástí týmu RECETOX. Doufám, že první výsledky budou publikovány brzy, nejpozději do jednoho roku,“ shrnuje Gabriel