RECETOX chce přivést špičkového zahraničního vědce

18. 11. 2019 Martin Smolík

Výzkumné centrum RECETOX plánuje do Brna přivést špičkového vědce či vědkyni se zahraniční zkušeností, který přispěje k využití potenciálu RECETOXu a jeho dalšímu rozvoji v oblasti environmentální epidemiologie, bioinformatiky a biostatistiky. Tomuto účelu má napomoci evropská dotace více jak 50 milionů korun poskytnutá grantem R-Exposome Chair financovaným z rámcového programu H2020.

Cílem centra RECETOX je získat na Masarykovu univerzitu vědce s excelentními výsledky a prokazatelnou manažerskou zkušeností v zahraničí. „Hledáme zkušeného vědce, který se svým novým týmem nastartuje rychlý rozvoj kapacit centra v oblasti epidemiologie, biostatistiky a bioinformatiky pro populační modely, personalizovanou medicínu a prevenci,“ uvedla prof. Jana Klánová, ředitelka centra RECETOX.

Vybraný ERA Chair získá jedinečnou možnost sestavit svůj až deseti členný vědecký tým složený ze seniorních výzkumníků, postdoků i doktorských studentů. Takto nově vzniklá výzkumná skupina se zaměří mimo jiné i na interpretaci dostupných regionálních dat z existujících i probíhajících populačních studií, nebo dat o environmentálních expozicích a jejich dopadech na zdraví populací.

Nepůjde ovšem jen o vědeckou pozici, jak by se mohlo na první pohled zdát. Kandidát, který získá pozici ERA Chair, se bude podílet na rozvoji nových studijních programů v oblasti životního prostředí a zdraví, výpočetní biologie a biomedicíny na Masarykově univerzitě. Zároveň by se měl zasadit o interní rozvoj centra tak, aby se RECETOX stal moderním evropským centrem v oblasti výzkumu a vzdělávání faktorů ovlivňujících lidské zdraví, a ještě více se tak zapojil do Evropského výzkumného prostoru.