Tým projektové oddělení RECETOX se zúčastnil studijního pobytu v Grant Office ETH Zürich
Na konci října se zúčastnil tým mezinárodních projektů z Projektového oddělení RECETOX studijního pobytu v Grant Office ETH Zürich.
Evropská výzkumná komunita založila online iniciativu Stick to Science jako reakci na opožděná jednání o přidružení Velké Británie a Švýcarska k evropskému programu Horizon Europe. Vědci společně vyzývají k urychlenému zahájení asociačních dohod. Obě země jsou důležitými partnery na poli vědy a jejich absence v programu Horizon Europe vnáší nejistotu do evropského výzkumu.
Kampaň Stick to Science je celoevropská iniciativa usilující o urychlené přidružení Švýcarska a Velké Británie k evropskému programu pro podporu výzkumu a inovací Horizon Europe. Velká Británie i Švýcarsko, které nejsou členskými státy Evropské unie, se přes dlouhodobou spolupráci a diplomatické snažení prozatím nestaly součástí Horizon Europe, což významně ohrožuje evropskou vědeckou spolupráci. Program Horizon Europe (2021–2027) financující výzkum a inovace s rozpočtem téměř 97 miliard euro je zacílen na řešení aktuálních vědeckých výzev, které mají dopad na každého z nás. Přestože Velká Británie a Švýcarsko chtěly svoji účast v programu Horizon Europe podpořit doplněním jeho rozpočtu ze svých vlastních zdrojů o více než 17 miliard EUR (18 % celkového finančního plánu), doposud jim to nebylo umožněno.
Celý svět, Evropu nevyjímaje, čelí řadě společenských výzev a mezinárodní spolupráce na poli vědy a výzkumu je proto nevyhnutelná. Narušení spolupráce mezi výzkumnými centry a týmy napříč Evropou představuje nejen ohrožení probíhajících výzkumných projektů, ale také dlouhodobých výzkumných spoluprací a partnerství. Jak Velká Británie, tak Švýcarsko jsou velmi důležitými hráči na poli Evropského výzkumu. Švýcarsko přináší zásadní vědecké poznatky v oblasti zdraví, ekologie, klimatu a kvantové technologie, zatímco Velká Británie je jedním z nejčastějších vědeckých partnerů výzkumných projektů a 26 % všech odborných článků o nemoci COVID-19 má alespoň jednoho spoluautora z Velké Británie.
Jelikož se přidružení Velké Británie a Švýcarska k programu Horizon Europe odkládá a prozatím není jasné, jakým směrem se budou jednání politicky ubírat a ani kdy a jak proběhnou, je ohrožena řada výzkumných spoluprací napříč Evropou.
RECETOX komunikuje s mnoha vědeckými institucemi z různých evropských států a mezi jeho klíčové partnery patří instituce z obou zmíněných států. Prof. Jana Klánová zdůrazňuje pozitivní dopad dlouholeté spolupráce s University College London (UCL) a ETH Zurich. S oběma institucemi RECETOX spolupracuje na vybudování Evropského centra excelence pro výzkum lidského exposomu. To, aby spolupráce pokračovala, je pro centrum zásadní. Přerušení aktivního zapojení Velké Británie a Švýcarska do programu Horizon Europe přináší nejistotu do společných vědeckých aktivit. Jana Klánová věří, že evropská vědecká spolupráce bez politických omezení je klíčová a přinese mnoho dobrého nejen na poli výzkumu lidského exposomu, a proto žádá, aby asociační dohody začaly co nejdříve.
Na konci října se zúčastnil tým mezinárodních projektů z Projektového oddělení RECETOX studijního pobytu v Grant Office ETH Zürich.
Ve dnech 5.–7. listopadu 2024 se RECETOX zúčastnil každoročního jednání evropského konsorcia ACTRIS. Tato událost poskytuje klíčový prostor pro pravidelné setkání partnerů, podporu spolupráce, sdílení aktuálních informací a zkušeností, a také pro diskusi zásadních témat spojených s rozvojem a provozem výzkumné infrastruktury ACTRIS.