Rick Woychik nejdříve představil ideu expozomu, jeho historii a strategický plán, který NIEHS za poslední rok vytvořil a jehož cílem je proměnit způsob výzkumu spojeného s lidským zdravím tak, aby více akcentoval vliv expozomu. Vyzdvihl důležitost mezinárodní spolupráce a popsal, jakým způsobem probíhá výzkum životního prostředí a jeho dopadu na lidské zdraví v NIEHS, včetně šesti oblastí, na které se v něm institut zaměřuje.
Dále Woychik zmínil aktuální výzvy, které expozom a budování infrastruktury pro jeho výzkum představují, například vývoj nových technologií nebo shromažďování a práce s velkým množstvím dat, které jsou k takto komplexnímu výzkumu potřeba. V neposlední řadě pak představil Garyho Millera, profesora environmentálních věd a zdraví z Kolumbijské univerzity, který stojí v čele koordinačního centra NEXUS pro výzkum expozomu ve Spojených státech.
Následovala diskuse u kulatého stolu se zástupci českých i mezinárodních institucí. Mezi panelisty byli například Zsófia Pusztai, vedoucí Kanceláře Světové zdravotnické organizace (WHO) pro Českou republiku, Radislav Sedláček, ředitel Českého centra pro fenogenomiku, Ondřej Májek, vedoucí Oddělení mezinárodních vztahů Ústavu zdravotnických informací a statistiky České republiky (ÚZIS), Pavel Doleček, náměstek ministra pro vědu, výzkum a inovace, a Václav Velčovský, vrchní ředitel sekce mezinárodních vztahů, EU a ESIF na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy.