První den setkání byl zaměřen na EIRENE, konkrétně na pokrok v přípravné fázi projektu EIRENE a další kroky a opatření potřebná k přípravě budoucí fáze implementace. Tématem bylo také propojení EIRENE s dalšími projekty nebo konsorcii jako je zmíněné IHEN, European Partnership for Assessment of Risks from Chemicals (PARC) nebo americký Network of EXposomics (NEXUS). Mezi představenými výstupy projektu, které vznikly od posledního setkání, byl například návrh právního rámce nebo systém vzdělávání a školení.
Druhý den patřil diskusím se zainteresovanými stranami. Cílem debaty bylo shromáždit podněty od globálních stakeholderů ohledně vize budoucího výzkumného programu expozomu, souvisejících investic a organizačních potřeb, včetně nejlepší strategie pro rozvoj, harmonizaci a koordinaci fyzických výzkumných infrastruktur expozomu a jejich služeb. Poslední den byl pak věnován projektu IHEN.
O výzkumu lidského exposomu
Potřeba výzkumu lidského exposomu roste. Na základě výzkumu lidského genomu se ukázalo, že genetické faktory mohou vysvětlit pouze menšinu rizik nemocí, obvykle v rozmezí 10 až 30 procent. V důsledku toho mnoho vědců volá po nových výzkumných programech, které by zkoumaly environmentální faktory přispívající ke zdraví a rozvoji nemocí. Tento tlak vedl ke vzniku konceptu expozomu, který v roce 2005 zavedl Christopher Wild (dále jej rozvedl ve zprávě Národních akademií Spojených států v roce 2010).
Koncept expozomu podporuje systematické a komplexní měření environmentálních expozic (tj. negenetických faktorů), kterým je jedinec vystaven, s cílem porozumět vlivu prostředí na fenotyp a zdraví. Zahrnuje expozice z různých zdrojů, jako je strava, životní styl a prostředí, a lze je měřit jak v prostředí (vnější složka exposomu), tak v těle (vnitřní složka exposomu). Přístupy inspirované expozomem jdou nad rámec standardních přístupů k environmentálnímu zdraví tím, že podporují agnostické studie umožňující objevování nečekaných souvislostí mezi stresory a dopady. Podporují také interpretaci účinků s ohledem na životní dráhu jednotlivců, komunit nebo ekosystémů.
Implementace přístupů expozomu bude možná pouze prostřednictvím vývoje nových metodologií, jako jsou rozsáhlé populační studie, analytické kapacity, související toxikologická šetření včetně výpočetních nástrojů a analýzy velkých datových souborů.
O EIRENE
EIRENE je evropská výzkumná infrastruktura pro hodnocení environmentálních expozic. Cílem je vytvořit distribuovanou udržitelnou výzkumnou infrastrukturu pro pokročilý výzkum expozomu v Evropě spojením komplementární infrastrukturní kapacity (laboratoře, kohorty a související biobanky, environmentální programy, datové sady, modely atd.).
Vizí EIRENE je vytvořit výzkumnou infrastrukturu expozomu, která bude sloužit veřejným a soukromým zainteresovaným stranám poskytováním vědeckých poznatků v oblasti lidského expozomu za účelem zlepšení zdraví populace. EIRENE zprostředkuje otevřený přístup ke špičkovým výzkumným infrastrukturním kapacitám, což povede k rozšíření vědeckých poznatků v oblasti lidského expozomu a podpoří vývoj nových technologií a přenos výsledků výzkumu negenetickým faktorů, které stojí za rozvojem chronických onemocnění. EIRENE spojí komplementární kapacity dostupné v členských státech Evropy i ve světě, harmonizuje a modernizuje je.
IHEN a EIRENE úzce spolupracují. Zatímco IHEN vyvíjí vizi budoucího výzkumného programu Exposome, souvisejících investic a organizačních potřeb ve spolupráci s globálními zainteresovanými stranami, EIRENE vyvíjí, harmonizuje a koordinuje fyzické výzkumné infrastruktury (např. laboratorní kapacity, biobanky a datové infrastruktury) a služby nezbytné pro realizaci vize IHEN.