Prorektorka pro výzkum a doktorské studium Šárka Pospíšilová předala 7. listopadu ve Velké aule Karla Engliše na právnické fakultě cenu absolventům doktorského studia na Masarykově univerzitě, kteří byli vybráni na základě několika kritérií. Mezi ně patří úspěšné ukončení studia ve standardní době čtyř let prodloužené maximálně o jeden rok a současné získání kvalitních výsledků výzkumu zahrnutých v disertační práci. Letos ocenění získalo 31 doktorandů spolu se svými školiteli a konzultanty, kteří se na přípravě práce významně podíleli.
Za centrum RECETOX toto významné prestižní ocenění putovalo již po druhé za sebou do skupiny Hodnocení lidské expozice a rizik docent Pavla Čupra. Za excelentní hodnocení PhD výzkumu byl letos oceněn Tomáš Janoš.
“Tomáš se zabýval hodnocením zdravotních rizik spojených s expozicí chemickým látkám unikátní metodou lidského biomonitoringu, kdy jsou chemické látky nebo jejich biomarkery expozice sledovány přímo v lidských matricích jako jsou moč, krev nebo mateřské mléko. Tento jedinečný přístup nabízí možnost přesného zhodnocení expozice člověka a z toho plynoucích možných zdravotních rizik. V doktorské práci metodu využil v kombinaci s implementací biomarkerů efektu, tedy epigenetických markerů DNA methylace a oxidativního stresu, které mohou indikovat časná stádia poškození zdraví a tím mohou pomoci předcházet různým onemocněním. Tyto biomarkery efektu byly v disertaci použity vůbec poprvé u dětí a úplně poprvé byly také hodnoceny asociace s expozicí současně používaným pesticidům,” vysvětluje vedoucí práce Pavel Čupr.
Význam tohoto přínosu spočívá zejména v odhalení zdravotních rizik různých chemických látek a v pochopení jejich mechanismu účinku. Výstupy práce již teď přispívají k regulaci chemických látek v životním prostředí a slouží jako zdroj důležitých regulatorně relevantních informací – byly například využity pro posuzování nepříznivých zdravotních účinků chlorpyrifosu hodnoceného pro zařazení do Stockholmské úmluvy s cílem zcela eliminovat jejich expozici v lidské populaci.
“Práce Tomáše Janoše je založena především na sérii pěti vynikajících vědeckých prací publikovaných v nejlepších časopisech v oboru s významným vlivem (4x první decil, 1x Q1 dle WoS). Dalším aspektem, ve kterém disertační práce Tomáše Janoše jednoznačně vyniká, je délka doktorského studia, které trvalo pouze tři roky,” dodává Pavel Čupr.
V současné chvíli Tomáš absolvuje pracovní stáž v Barceloně, kde získal dvouletý grant MSCA realizovaný na ISGlobal v Barceloně. Ocenění za něj proto převzali vedoucí jeho práce Pavel Čupr a konzultantka Lucie Bláhová.