Lisa Emily Melymuk, Ph.D.
e‑mail: |
---|
Kontaktní osoba
S vysokým přílivem levných plastových hraček na trh rostou také obavy ohledně jejich chemického složení a bezpečnosti. Některé z těchto plastových hraček obsahují nebezpečné chemikálie, jako jsou polybromované difenylétery (PBDE), do nichž se dostávají skrze použití recyklovaných plastů při jejich výrobě. Výzkumníci centra RECETOX s partnery Mezinárodního konsorcia investigativních novinářů Premières Lignes Television zkoumali, zda hračky prodávané v Evropě splňují směrnice EU, aby posoudili bezpečnost aktuálně používaných dětských hraček a identifikovali důsledky v nich obsažených koncentrací PBDE.
„Zjistili jsme, že některé dětské hračky mají velmi vysoké hladiny zpomalovačů hoření, které by neměly být přítomny ve výrobcích určených pro děti. Z 84 předem prověřených hraček jsme zjistili, že 8 hraček mělo velmi vysoké hladiny polybromovaných difenyléterů (PBDE) – zpomalovačů hoření, které jsou nyní zakázány Stockholmskou úmluvou o perzistentních organických polutantech. Hladiny byly v některých hračkách extrémně vysoké, výrazně nad úrovněmi, které by mohly být výsledkem sekundární kontaminace při výrobě nebo zpracování vzorků, “ říká Lisa Melymuk, jedna ze spoluautorek studie.
PBDE jsou nebezpečné sloučeniny. Jsou to perzistentní látky, které v životním prostředí setrvávají dlouhou dobu – jsou velmi odolné vůči degradaci, mají schopnost se akumulovat v organismech a jsou toxické. Proto by neměly být přítomny v žádných výrobcích určených pro děti. I když se PBDE už nevyrábějí, mnoho desetiletí byly používány jako zpomalovače hoření a přidávaly se také do plastů ke snížení hořlavosti. U dětí je expozice PBDE spojována s poškozeními neurologického vývoje.
Aktuální výzkum prokázal, že PBDE byly v plastových hračkách obsaženy až na úrovni procent, což naznačuje, že se do výrobků dostaly skrze přímou recyklaci plastů obsahujících právě zpomalovače hoření, například plastů z elektronického odpadu.
„Laboratoře stopové analýzy centra RECETOX analyzovaly hračky poskytnuté francouzským investigativním novinářským týmem, který předem prověřil osmdesát čtyři hraček pomocí rentgenové fluorescence. K analýze nám jich do centra RECETOX poslali jedenáct, které měly vysoké hladiny bromu. Provedli jsme detailní chemickou analýzu a z těchto jedenácti hraček mělo devět velmi vysoké hladiny polybromovaných difenyléterů,“ popisuje průběh výzkumu Melymuk.
Evropa dlouhodobě usiluje o přechod k oběhovému hospodářství, výzkumný tým však upozorňuje, že tato snaha musí být spojena s lepší informovaností ohledně složení recyklovaných plastů. Prodej hraček v EU, které nesplňují bezpečnostní předpisy, přisuzuje výzkumný tým nedostatečnému sledování recyklovaných plastů, nárůstu online prodeje, ale také nepřehlednosti globálních a národních dodavatelských řetězců. Pokud nebudou tyto problémy vyřešeny, budou představovat zásadní překážku v úsilí plastového průmyslu přejít na oběhové hospodářství.
Tato práce byla spolufinancována programem Horizon Europe v rámci grantové dohody č. 101057014 (PARC). Názory a stanoviska vyjádřená jsou však pouze názory autora(ů) a nemusí nutně odrážet názory Evropské unie nebo Evropské výkonné agentury pro zdraví a digitální technologie (HADEA). Evropská unie ani HADEA nemohou nést odpovědnost za jakékoli použití informací, které obsahuje. Autoři děkují výzkumné infrastruktuře RECETOX (č. LM2023069) financované Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy za podporu.
Tato práce byla podpořena programem výzkumu a inovací Evropské unie Horizon 2020 v rámci grantových dohod č. 857560 (Cetocoen Excellence) a č. 964827 (AURORA). Tato publikace odráží pouze názory autorů a Evropská komise není odpovědná za jakékoli použití informací, které obsahuje.
Publikováno v Environmental Sciences Europe dne 14. října 2024.
https://doi.org/10.1186/s12302-024-00999-2
Mezinárodní konsorcium bioinformatiků vyvinulo nový bioinformatický nástroj BGC Atlas. Nástroj by mimo jiné mohl pomoci s objevem nových antibiotik, látek pro léčbu různých typů rakoviny či látek potlačující neurodegenerativní onemocnění.
Jan Velecký je výzkumník z centra RECETOX. Ve své disertační práci se zabývá metodami strojového učení pro proteinové inženýrství.