Zahájení projektu DISCERN

23. 1. 2023

Bez popisku

Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC) a partneři z celé Evropy zahájili nový ambiciózní projekt, který bude zahrnovat rozsáhlé bioarchivy rakoviny a nové exposomové techniky s cílem porozumět příčinám rakoviny ledvin, slinivky břišní a tlustého střeva v Evropě. Projekt s názvem "Discovering the Causes of Three Poorly Understood Cancers in Europe (DISCERN)" má rovněž pomoci vysvětlit geografické rozšíření těchto typů rakoviny, včetně jejich vysokého výskytu ve střední a východní Evropě. Projekt je financován grantem Evropské komise v rámci programu Horizon Europe Mission on Cancer. Projekt DISCERN bude kombinovat údaje z rozsáhlých evropských bioúložišť zahrnujících populační kohorty a série případů nádorových onemocnění pro každý ze tří typů rakoviny. Bude integrovat nejmodernější expozomické a proteomické techniky, jakož i genomické technologie k analýze normální i nádorové tkáně. Cílem projektu DISCERN je odhalit nové příčiny každého z těchto tří typů rakoviny a poskytnout rozhodující důkazní základnu potřebnou pro vývoj nových strategií prevence těchto nádorů v Evropě.

Zahajovací schůzka projektu DISCERN se konala virtuálně 12. ledna 2023 a účastníci se osobně setkají v květnu 2023 v Barceloně ve Španělsku.

Partnery projektu DISCERN jsou IARC, Utrechtská univerzita (Nizozemsko), Masarykova univerzita (Česko), Institut pro výzkum v biomedicíně (IRB Barcelona, Španělsko), Institut national de recherche pour l'agriculture, l'alimentation et l'environnement (INRAE, Francie), Leidenská univerzita (Nizozemsko), Královský technologický institut KTH ve Stockholmu (Švédsko), Univerzita v Tartu (Estonsko), International Kidney Cancer Coalition (IKCC), Digestive Cancers Europe (DiCE), Univerzita v Turíně (Itálie), Katalánský onkologický institut (ICO, Španělsko), Institut biomedicínského výzkumu Bellvitge (IDIBELL, Španělsko), Noferův institut pracovního lékařství (NIOM, Polsko), Národní výzkumný ústav onkologie Marie Skłodowské-Curie (MSCNRIO, Polsko), Neuromed Mediterranean Neurological Institute (Itálie), UiT The Arctic University of Norway (Norsko), Pancreatic Cancer Europe (PCE), Imperial College of Science, Technology and Medicine (Spojené království) a University of Oxford (UOXF, Spojené království).

O projektu:

Cílem projektu DISCERN je zjistit příčiny tří málo známých typů rakoviny v Evropě - rakoviny ledvin, slinivky břišní a kolorekta - a pomoci vysvětlit geografické rozložení těchto typů rakoviny, včetně jejich vysokého výskytu ve střední a východní Evropě. Toho bude dosaženo kombinací údajů z rozsáhlých evropských bioarchivů zahrnujících populační kohorty a série případů nádorů pro každý z těchto tří typů rakoviny. DISCERN bude integrovat nejmodernější expozomické a proteomické techniky a genomické technologie pro analýzu normální i nádorové tkáně. Cílem projektu DISCERN je odhalit nové příčiny každého z těchto tří typů rakoviny a poskytnout kritickou důkazní základnu potřebnou pro vývoj nových strategií prevence těchto nádorů v Evropě.

Rakovina ledvin, slinivky břišní a tlustého střeva a konečníku byla příčinou přibližně jedné pětiny z odhadovaných 2,7 milionu nových případů rakoviny a jedné čtvrtiny z 1,26 milionu úmrtí na rakovinu v Evropské unii (EU) v roce 2020. V důsledku demografických změn (např. stárnutí a růstu populace) a sekulárních změn v prevalenci rizikových faktorů se předpokládá, že v příštích 20 letech se celosvětová zátěž rakovinou zvýší přibližně o 47 % a rakovina slinivky břišní se do roku 2025 stane třetí nejčastější příčinou úmrtí na rakovinu v Evropě. Navzdory zlepšení diagnostiky a léčby rakoviny se míra přežití u těchto tří typů rakoviny výrazně nezlepšila.

Z neznámých důvodů se nejvyšší výskyt těchto tří typů rakoviny vyskytuje ve střední Evropě a v Pobaltí. Konkrétně nejvyšší incidence zhoubných nádorů ledvin na světě u mužů i žen je pozorována v Česku, Litvě a Estonsku. V případě karcinomu slinivky břišní je podobné seskupení pozorováno ve střední Evropě a nejvyšší incidence jsou pozorovány v Maďarsku, na Slovensku a v Česku. V případě kolorektálního karcinomu jsou nejvyšší míry incidence pozorovány v Maďarsku a na Slovensku a vysoké míry incidence vykazují také části západní Evropy, zejména Nizozemsko, Španělsko, Dánsko a Norsko.

Projekt DISCERN má pět hlavních cílů, kterých bude dosaženo prostřednictvím osmi pracovních balíčků:

  1. Vytvořit biorepozitář zahrnující rozsáhlé série případů z celé Evropy s normální a nádorovou tkání, jakož i konsorcium evropských prospektivních kohort s předdiagnostickými vzorky krve a rozsáhlými expozičními údaji (životní styl, životní prostředí, chování).
  2. Objevte nové rizikové faktory a kauzality pro rakovinu ledvin, slinivky břišní a tlustého střeva a konečníku na základě hodnocení exposomu a proteomu v prospektivních kohortách.
  3. Identifikujte exogenní a endogenní faktory, které podporují růst preiniciovaných buněk v normálních tkáních, a objasněte jejich buněčné cíle.
  4. Využít lidské organoidy a modely kmenových buněk k identifikaci biologických mechanismů, kterými identifikované rizikové faktory podporují karcinogenezi.
  5. Šířit tyto poznatky mezi občany, pacienty a příslušné zúčastněné strany, aby se jimi řídila politika veřejného zdraví s dlouhodobým cílem snížit zátěž těchto smrtelných druhů rakoviny v Evropě.

zdroj: IARC


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info