Mezinárodní síť pro lidský expozom (IHEN) sdružuje výzkumné pracovníky, policymakery a nezávislé odborníky s cílem spolupracovat na výzkumu expozomu a zlepšit jej. Tento obor zkoumá, jak je zdraví utvářeno kombinovaným vlivem všech faktorů životního prostředí, kterým jsou lidé během svého života vystaveni. V posledním desetiletí stále více výzkumníků při studiu toho, jak faktory životního prostředí přispívají ke zdraví a rozvoji nemocí, uplatňuje holistický přístup. Vytvořením celosvětové sítě vytvoří projekt IHEN financovaný EU plán pro budoucí výzkum expozomů, poskytne nástroje a možnosti odborné přípravy a zvýší dopad budoucích studií v této oblasti.
„Spolupráce je nezbytná pro vytvoření společné vize, jak komplexně studovat vlivy prostředí na lidské zdraví v různých částech světa. Jsem nadšený, že mohu pracovat na spojení různých výzkumných oborů a odborníků, které jsou nezbytné pro stimulaci globálního výzkumu expozomu" uvádí Martine Vrijheid, profesorka výzkumu na ISGlobal a koordinátorka projektu IHEN.
Naše životní prostředí ovlivňuje naše zdraví
Vystavení znečištěnému ovzduší a škodlivým chemikáliím, špatná strava a nedostatek sociální podpory jsou příklady faktorů, které mohou mít negativní vliv na zdraví a zvyšují náchylnost k různým onemocněním. Výzkum expozice člověka zkoumá kompletní soubor fyzikálních, chemických, biologických a psychosociálních faktorů, které ovlivňují naše zdraví, včetně toho, jak se vzájemně ovlivňují a jak působí na náš biologický systém. Pochopení lidského expozičního systému je důležité, aby pomohlo tvůrcům politik identifikovat a řešit škodlivé expozice.
Plán pro studium environmentálních expozic
Projekt IHEN shromáždí podněty od výzkumných pracovníků, tvůrců politik a dalších odborníků, aby pochopil jejich potřeby a našel mezery v současném výzkumu expozomu. To nám umožní vypracovat plán pro budoucí výzkum expozomu a poskytnout klíčové pokyny pro širokou škálu politik v EU i mimo ni s cílem lépe chránit veřejné zdraví.
Nástroje a zdroje specializované na výzkum expozomů
V návaznosti na úspěch Evropské sítě pro lidský expozom (EHEN) bude projekt IHEN shromažďovat nástroje a údaje používané v této oblasti výzkumu z celého světa. Výsledný soubor nástrojů pomůže snadno zpřístupnit expozomové zdroje, data a algoritmy všem zainteresovaným výzkumným pracovníkům podle zásad FAIR.
„Nyní je kritický okamžik pro posílení globální koordinace, podpory a realizace výzkumu expozomů. Vzhledem k rozsáhlé a bezbřehé povaze našich současných i budoucích environmentálních problémů je nezbytně nutné, abychom spolupracovali na mezinárodní úrovni a dosáhli tak významného dopadu na veřejné zdraví.“, říká Roel Vermeulen, profesor na Utrechtské univerzitě a koordinátor projektu IHEN