Zapojení RECETOX do aktivit Ministerstva životního prostředí během předsednictví ČR v EU se věnovalo dvěma oblastem: jednak přípravě EU na vyjednávání o mandátu globálního expertního panelu k chemickým látkám, odpadům a znečištění a také zapojení se do vyjednávání nové úmluvy o plastech.
Expertní panel se vyjednává v rámci celosvětové Otevřené pracovní skupiny k panelu pro přenos vědeckých poznatků do rozhodování v oblasti nakládání s chemickými látkami a odpady (OEWG SPP). Její jednání se uskutečnila 6. 10. 2022 v Nairobi a od 30. 1. do 3. 2. 2023 v Bangkoku, Thajsko.
V případě panelu se RECETOX podílel zásadní měrou na přípravě EU na obě částí jednání, ale rovněž už na jaře 2022 přispěl také k samotnému vzniku vyjednávacího mandátu pro tento budoucí vědecký orgán. Navíc Profesor Martin Scheringer z RECETOX byl jedním z autorů článku v časopisu Science s názvem „We need a global science-policy body on chemicals and waste“[1], který vyzýval k vytvoření globálního vědeckého orgánu.
Ve formaci WP IEI – Global issues během našeho předsednictví vrcholily přípravy na první zasedání Mezivládního vyjednávacího výboru pro novou celosvětovou úmluvu týkající se snižování znečištění planety plasty, včetně mořského prostředí. Tato oblast je v hledáčku globálních fór již několik let. Nový impuls všem snahám dalo přijetí rozhodnutí o přípravě takového mezinárodního instrumentu v březnu 2022 (rezoluce UNEA)[2]. Cesta k němu je sice ještě teprve v začátcích, ale jsme rádi, že jsme jako RECETOX mohli poskytnout prostřednictvím Ondřeje Adamovského vědecká fakta ohledně problematiky mikroplastů a jejich dopadů na zdraví a životní prostředí. Přednáška Ondřeje Adamovského byla hlavním příspěvkem České republiky v rámci zářijového neformálního zasedání šedesáti expertů WP IEI Global v Praze, tak i následně příspěvkem EU v rámci doprovodné akce během prvního zasedání výboru INC o plastech v Uruguayi.
Nestlihli jste se do předsednictví zapojit a chtěli byste? Další možnost opět nastane během 3. předsednictví České republiky v Radě EU, které se nejspíš uskuteční v první polovině roku 2036 a RECETOX chce být u toho. Nemusíte ale čekat až tak dlouho - tým Národního centra a Regionálního centra Stockholmské úmluvy systematicky pracuje na využití vědeckých informací centra RECETOX ve spolupráci s ministerstvy a mezinárodními organizacemi dlouhodobě, tak se k nám můžete přidat a zapojit se už teď.
[1] https://www.science.org/doi/10.1126/science.abe9090
[2] https://wedocs.unep.org/bitstream/handle/20.500.11822/39764/END%20PLASTIC%20POLLUTION%20-%20TOWARDS%20AN%20INTERNATIONAL%20LEGALLY%20BINDING%20INSTRUMENT%20-%20English.pdf?sequence=1&isAllowed=y