Jedním z hlavních bodů programu byla sekce věnovaná možnostem přístupu uživatelů k infrastruktuře a službám ACTRIS. Součástí byla také speciální fóra zaměřená na technický pokrok národních a centrálních facilit a workshopy zaměřené na správu a zpřístupňování dat.
V rámci ACTRIS Week 2024 se v úterý 5. listopadu konalo také zasedání „Scientific and Advisory Board“ projektu ACTRIS-CZ. Hlavními tématy byly vědecké směřování projektu, publikační činnost a zhodnocení pokroku za uplynulý rok. Zasedání proběhlo hybridní formou.
Více informací o ACTRIS Week 2024 naleznete zde: https://www.actris.eu/news-events/events/ACTRISweek2024
Zapojení RECETOX do konsorcia ACTRIS-CZ
Velká výzkumná infrastruktura ACTRIS-CZ (Aerosol, Clouds and Trace Gases Research Infrastructure) představuje unikátní platformu pro dlouhodobý monitoring a výzkum atmosféry, zaměřený na kvalitu ovzduší a její dopady na zdraví, klima a životní prostředí. Klíčovým prvkem je Národní atmosférická observatoř Košetice (NAOK), provozovaná ČHMÚ, která od roku 1988 sleduje dlouhodobé trendy kvality ovzduší v ČR i střední Evropě. Na činnosti se podílí i partneři RECETOX (MU), Ústav chemických procesů, Ústav výzkumu globální změny CzechGlobe a Ústav fyziky atmosféry Akademie věd ČR, kteří společně rozvíjejí špičkový výzkum v oblastech atmosférických aerosolů, oblaků a reaktivních plynů. Tato spolupráce, potvrzená Memorandem z roku 2013, zajišťuje propojení s evropskými infrastrukturami ICOS a ACTRIS.