Chemické nástroje pro diagnostiku a terapii
Výzkumný program Chemické nástroje pro diagnostiku a terapiise zaměřuje na mechanistickou organickou fotochemii s důrazem na její použitelnost při řešení interdisciplinárních problémů v chemii, fyzice, biologii a vědách o životním prostředí. Zabývá se také syntézou a studiem supramolekulárních vlastností hostitelských molekul a komplexů.
Kinetická záblesková spektroskopie se používá jako klíčový prostředek pro studium fotochemických procesů. Hlavním směrem výzkumu je vývoj fotoaktivovatelných sloučenin, které působením světla kontrolovaně uvolňují látky, které mají požadované fyzikální, chemické nebo biologické vlastnosti.
Cílem výzkumného programu je vývoj, studium a aplikace fotoaktivovatelných sloučenin v biologii a medicíně a molekulárních makrocyklických transporterů.
Vedoucí výzkumných skupin (PIs)
-
prof. RNDr. Petr Klán, Ph.D.
Organická fotochemie
-
prof. Ing. Vladimír Šindelář, Ph.D.
Supramolekulární chemie
-
Mgr. Peter Šebej, Ph.D.
Fluorescenční sondy
Výzkumné programy
-
Environmentální chemie a modelování
Výzkumný program se zaměřuje na pochopení mechanismů a procesů ovlivňujících emise a osud chemických látek v životním prostředí a rozšiřuje svůj zájem o studium expozice jednotlivců a populací životnímu prostředí s cílem poskytnout nástroje pro společnou interpretaci dat ze sítí pro monitorování životního prostředí a lidských biomonitorovacích sítí.
-
Environmentální zdraví
Nový výzkumný program se zabývá studiem biomarkerů expozice, účinku a citlivosti jednotlivých organismů, a dalšími faktory, jako sociálně-ekonomické determinanty, výživa nebo fyzická aktivita. V této souvislosti posilujeme technologické kapacity pro omicsové analýzy, biobankovací kapacity a vyvíjíme bioinformatickou platformu na podporu interpretace multi-omicsových a epidemiologických dat.
-
Environmentální toxikologie
Zaměřuje se na dopady akutních a chronických chemických expozic na životní prostředí. Aby bylo možné předpovídat dopady expozice složitých směsí na životní prostředí, využíváme přístup AOP (Adverse outcome pathway) kombinující strategie modelování a testování. Zkoumáme kombinované expozice různým faktorům, které mohou na základě individuální vnímavosti významně přispět k nadměrné zátěži jednotlivce a vést k rozvoji patologií.
-
Chemické nástroje pro diagnostiku a terapii
Program se zaměřuje na vývoj nových fotoaktivovatelných systémů a supramolekulárních nosičů, jakožto specifických systémů, které vykazují specifické biologické aktivity nebo slouží jako pomocné systémy pro biologické nebo lékařské aplikace.
-
Loschmidtovy laboratoře proteinového inženýrství
Dlouhodobě se zabývá základními principy enzymatické katalýzy a vývojem proteinových a buněčných biokatalyzátorů pro environmentální, chemické a biomedicínské aplikace. K vývoji a přípravě nových užitečných katalyzátorů využíváme metod proteinového inženýrství, syntetické biologie a analýzy velkých dat uložených v genomických databázích.