Environmentální toxikologie
Výzkumný program Toxikologie životního prostředí si klade za cíl porozumět mechanismům a dlouhodobým dopadům akutních a chronických expozic antropogenním chemikáliím a přírodním toxinům. Cílem výzkumu je předvídat rizika komplexních směsí v životním prostředí a jejich dopady na zdraví a ekosystémy.
Výzkum sahá od molekulárních a buněčných procesů až k organismům a ekosystémům, a to zejména s ohledem na účinky kontaminantů s rostoucím významem, jako jsou endokrinní disruptory, léčiva, v současné době používané pesticidy a jejich nano-formulace nebo nové látky zpomalující hoření. Dále se zaměřujeme na toxické cyanobakterie (sinice) ve vodách, jejich nepříznivé dopady a možnosti remediace.
Pokročilé in vitro přístupy (molekulární a biochemická toxikologie) kombinujeme s in vivo (vodními a půdními) laboratorními modely a dlouhodobými terénními bioindikačními studiemi. Hlavní oblastí našeho výzkumu jsou chemické směsi, identifikace nejvýznamnějších faktorů v toxicitě a vývoj pokročilých bio-monitorovacích nástrojů.
Specifické výzkumné projekty rozvíjí modely a strategie mechanistického konceptu „Adverse Outcome Pathway“ (AOP) a vedou k poznávání nových biomarkerů účinků. Hlavní důraz je kladen na chronické projevy související s vývojovými, metabolickými, neurohumorálními, imunitními nebo rakovinovými onemocněními. Experimentální toxikogenomický, epigenomický a cellomický výzkum využívá pokročilých biotechnologických přístupů, jako jsou umělé alternativy tkání ve 3D, analýzy využívající živých buněk (HCA/HCS), vysokokapacitní in vitro screeningy (HTS) nebo pluripotentní/somatické kmenové buňky.
Vedoucí výzkumných skupin
prof. RNDr. Luděk Bláha, Ph.D.
Mechanistická environmentální toxikologie
doc. RNDr. Pavel Babica, Ph.D.
Buněčná a tkáňová toxikologie
doc. Mgr. Klára Hilscherová, Ph.D.
Bioanalytická toxikologie
prof. RNDr. Jakub Hofman, Ph.D.
Půdní environmentální chemie a toxikologie
RNDr. Iva Sovadinová, Ph.D.
Buněčná a tkáňová toxikologie
Junior PIs
Mgr. Ondřej Adamovský, Ph.D.
Principle investigator - Mechanistická environmentální toxikologie
Výzkumné programy
-
Environmentální chemie a modelování
Výzkumný program se zaměřuje na pochopení mechanismů a procesů ovlivňujících emise a osud chemických látek v životním prostředí a rozšiřuje svůj zájem o studium expozice jednotlivců a populací životnímu prostředí s cílem poskytnout nástroje pro společnou interpretaci dat ze sítí pro monitorování životního prostředí a lidských biomonitorovacích sítí.
-
Environmentální zdraví
Nový výzkumný program se zabývá studiem biomarkerů expozice, účinku a citlivosti jednotlivých organismů, a dalšími faktory, jako sociálně-ekonomické determinanty, výživa nebo fyzická aktivita. V této souvislosti posilujeme technologické kapacity pro omicsové analýzy, biobankovací kapacity a vyvíjíme bioinformatickou platformu na podporu interpretace multi-omicsových a epidemiologických dat.
-
Environmentální toxikologie
Zaměřuje se na dopady akutních a chronických chemických expozic na životní prostředí. Aby bylo možné předpovídat dopady expozice složitých směsí na životní prostředí, využíváme přístup AOP (Adverse outcome pathway) kombinující strategie modelování a testování. Zkoumáme kombinované expozice různým faktorům, které mohou na základě individuální vnímavosti významně přispět k nadměrné zátěži jednotlivce a vést k rozvoji patologií.
-
Chemické nástroje pro diagnostiku a terapii
Program se zaměřuje na vývoj nových fotoaktivovatelných systémů a supramolekulárních nosičů, jakožto specifických systémů, které vykazují specifické biologické aktivity nebo slouží jako pomocné systémy pro biologické nebo lékařské aplikace.
-
Loschmidtovy laboratoře proteinového inženýrství
Dlouhodobě se zabývá základními principy enzymatické katalýzy a vývojem proteinových a buněčných biokatalyzátorů pro environmentální, chemické a biomedicínské aplikace. K vývoji a přípravě nových užitečných katalyzátorů využíváme metod proteinového inženýrství, syntetické biologie a analýzy velkých dat uložených v genomických databázích.