MUDr. Martin Bobák, M.Sc., Ph.D.
ERA Chair, Vedoucí výzkumného programu
telefon: | 549 49 3506 |
---|---|
e‑mail: |
Nový výzkumný program Environmentální zdraví je budován za účelem propojení dlouhodobě sledovaných dat o environmentálních expozicích s daty o zdraví vybraných populací pří zohlednění dalších faktorů, které mohou negativně ovlivňovat kvalitu života a přispívat k rozvoji chronických onemocnění (tzv. faktorů exposomu).
Stěžejním cílem tohoto výzkumného programu je vyvinout novou experimentální a informatickou platformu podporující společnou interpretaci epidemiologických a expozičních dat. To zahrnuje
V rámci tohoto programu jsou vyvíjeny nové chemické a biologické metody (-omicstechnologie) umožňující charakterizovat stav sledovaného jedince (epigenom, metagenom, proteom, metabolom…) a vývoj hodnot vybraných biomarkerů v závislosti na komplexním působení faktorů exposomu. Tyto metody jsou aplikovány v dlouhodobých studiích a jejich výsledky hodnoceny v kontextu dostupných environmentálních i socioekonomických dat. Důležitou součástí výzkumných aktivit bude vývoj bioinformatické platformy pro statistické zpracování a integrativní analýzu vícerozměrných dat, in-silico testování a validaci vybraných biomarkerů, testování hypotéz a data mining.
Strategická partnerství s University College London a BBMRI ERIC při budování tohoto programu bude v letech 2019-2026 podpořeno projektem Cetocoen Excellence z výzvy Teaming evropského programu Horizon 2020. Rozvoj excelentního vědeckého týmu bude financován projektem R-Exposome Chair programu Horizon 2020 ERA Chair.
ERA Chair, Vedoucí výzkumného programu
telefon: | 549 49 3506 |
---|---|
e‑mail: |
ERA Chair - Environmentální epidemiologie
Environmentální fyziologie
Integrativní bioinformatika a biostatistika
Hodnocení lidské expozice a rizik
Integrativní bioinformatika a biostatistika
Environmentální genetika
Junior PI - Hodnocení lidské expozice a rizik
Výzkumný program se zaměřuje na pochopení mechanismů a procesů ovlivňujících emise a osud chemických látek v životním prostředí a rozšiřuje svůj zájem o studium expozice jednotlivců a populací životnímu prostředí s cílem poskytnout nástroje pro společnou interpretaci dat ze sítí pro monitorování životního prostředí a lidských biomonitorovacích sítí.
Nový výzkumný program se zabývá studiem biomarkerů expozice, účinku a citlivosti jednotlivých organismů, a dalšími faktory, jako sociálně-ekonomické determinanty, výživa nebo fyzická aktivita. V této souvislosti posilujeme technologické kapacity pro omicsové analýzy, biobankovací kapacity a vyvíjíme bioinformatickou platformu na podporu interpretace multi-omicsových a epidemiologických dat.
Zaměřuje se na dopady akutních a chronických chemických expozic na životní prostředí. Aby bylo možné předpovídat dopady expozice složitých směsí na životní prostředí, využíváme přístup AOP (Adverse outcome pathway) kombinující strategie modelování a testování. Zkoumáme kombinované expozice různým faktorům, které mohou na základě individuální vnímavosti významně přispět k nadměrné zátěži jednotlivce a vést k rozvoji patologií.
Program se zaměřuje na vývoj nových fotoaktivovatelných systémů a supramolekulárních nosičů, jakožto specifických systémů, které vykazují specifické biologické aktivity nebo slouží jako pomocné systémy pro biologické nebo lékařské aplikace.
Dlouhodobě se zabývá základními principy enzymatické katalýzy a vývojem proteinových a buněčných biokatalyzátorů pro environmentální, chemické a biomedicínské aplikace. K vývoji a přípravě nových užitečných katalyzátorů využíváme metod proteinového inženýrství, syntetické biologie a analýzy velkých dat uložených v genomických databázích.