prof. RNDr. Jana Klánová, Ph.D.
Vedoucí výzkumného programu, ředitelka centra RECETOX
telefon: | 549 49 5149 |
---|---|
e‑mail: |
Výzkumný program se dlouhodobě zaměřuje na získávání experimentálních dat o stavu a kontaminaci životního prostředí včetně jeho působení na člověka, modelování transportu a distribuce environmentálních polutantů a jejich akumulace v živých organismech i predikci souvisejících rizik. V souladu s výzkumnou strategií centra RECETOX jsou v tomto programu vyvíjeny nové přístupy k hodnocení komplexních environmentálních expozic, včetně studia tzv. lidského expozomu (tj. souboru faktorů, které mohou negativně ovlivňovat zdraví populace).
Mezi hlavní cíle výzkumu patří
Cílem výzkumu není jen identifikace látek a chemických směsí, kterým je populace vystavena, ale také identifikace jejich zdrojů a expozičních cest, jakož i nejzranitelnějších populačních skupin, na jejichž ochranu je třeba se zaměřit při přípravě nových opatření v oblasti chemického managementu. Pro měření kontaminace vzorků životního prostředí, biologických vzorků i lidských tkání jsou využívány inovativní vzorkovací a analytické metody umožňující identifikaci skutečných expozičních vzorců.
Data o přítomnosti specifických směsí chemických látek ve vnitřním a venkovním ovzduší, prachu, vodě, potravinách i výrobcích jsou kombinována s daty o kontaminaci tělních tekutin a tkání vybraných populačních skupin a informacemi o jejich životním stylu a zdraví. Zvláštní důraz je přitom kladen na zkoumání rozdílů v expozičních vzorcích v závislosti na socio-demografických, behaviorálních a zdravotních charakteristikách. Použití nejmodernějších modelů pak umožňuje odhadnout skutečnou expozici různých populačních skupin a chemická rizika a podpořit tak přijímání nových opatření pro bezpečné nakládání s chemickými látkami a ochranu lidského zdraví před jejich účinky.
Vedoucí výzkumného programu, ředitelka centra RECETOX
telefon: | 549 49 5149 |
---|---|
e‑mail: |
Lidský expozom
Chemodynamika znečištění životního prostředí
Chemodynamika znečištění životního prostředí
Chemické polutanty a expoziční cesty člověka
Farmakokinetické modelování
Farmakokinetické modelování
Biomarkery zdraví a nemoci
Junior PI - Lidský expozom
Junior PI - Lidský expozom
Výzkumný program se zaměřuje na pochopení mechanismů a procesů ovlivňujících emise a osud chemických látek v životním prostředí a rozšiřuje svůj zájem o studium expozice jednotlivců a populací životnímu prostředí s cílem poskytnout nástroje pro společnou interpretaci dat ze sítí pro monitorování životního prostředí a lidských biomonitorovacích sítí.
Nový výzkumný program se zabývá studiem biomarkerů expozice, účinku a citlivosti jednotlivých organismů, a dalšími faktory, jako sociálně-ekonomické determinanty, výživa nebo fyzická aktivita. V této souvislosti posilujeme technologické kapacity pro omicsové analýzy, biobankovací kapacity a vyvíjíme bioinformatickou platformu na podporu interpretace multi-omicsových a epidemiologických dat.
Zaměřuje se na dopady akutních a chronických chemických expozic na životní prostředí. Aby bylo možné předpovídat dopady expozice složitých směsí na životní prostředí, využíváme přístup AOP (Adverse outcome pathway) kombinující strategie modelování a testování. Zkoumáme kombinované expozice různým faktorům, které mohou na základě individuální vnímavosti významně přispět k nadměrné zátěži jednotlivce a vést k rozvoji patologií.
Program se zaměřuje na vývoj nových fotoaktivovatelných systémů a supramolekulárních nosičů, jakožto specifických systémů, které vykazují specifické biologické aktivity nebo slouží jako pomocné systémy pro biologické nebo lékařské aplikace.
Dlouhodobě se zabývá základními principy enzymatické katalýzy a vývojem proteinových a buněčných biokatalyzátorů pro environmentální, chemické a biomedicínské aplikace. K vývoji a přípravě nových užitečných katalyzátorů využíváme metod proteinového inženýrství, syntetické biologie a analýzy velkých dat uložených v genomických databázích.