Loschmidtovy laboratoře proteinového inženýrství
Výzkumný program Proteinové inženýrství se zaměřuje na základní principy enzymatické katalýzy a na vývoj proteinů pro environmentální, chemické a biomedicínské aplikace. Pro přípravu unikátních proteinů s požadovanými vlastnostmi využívá počítačový design a metody řízené evoluce. Pro racionální návrh proteinů a jejich využití v živých organismech vyvíjí nové metodické koncepty, matematické modely, softwarové nástroje a mikrofluidní platformy.
Výzkumný program se v jedné ze svých klíčových aktivit zaměřuje na neprozkoumané informace v genetických databázích. Tyto informace se násobí každých patnáct měsíců, zatímco nástroje pro analýzu takových dat a jejich využití pro vývoj nových proteinů jsou velmi omezené. Výzkumné aktivity programu proto doplňují konstrukci užitečných proteinů proteinovým inženýrstvím analýzou velkých dat uložených v genomických databázích. Budou vyvinuty nové algoritmy, matematické modely a počítačové programy pro analýzu genetických informací v databázích. Identifikované geny budou exprimovány, purifikovány a charakterizovány pomocí nově navržených mikrofluidních čipů. Výsledky výzkumu jsou následující: (i) algoritmy, matematické modely a softwarové nástroje pro monitorování databází a prioritizaci genů pro experimentální studium, (ii) mikrofluidní čipy pro rychlou charakterizaci enzymů a (iii) nové znalosti strukturně-funkčních vztahů a molekulární evoluce.
Výzkumný program je také znám úzkou spoluprací teoretiků s experimentátory a přenosem výsledků výzkumu do praxe. Výzkumný program v současné době pracuje na řadě témat vedoucích k novým biomateriálům, diagnostickým nástrojům a biofarmakům. Také pracuje ve spolupráci s klinickými partnery na vývoji termostabilních růstových faktorů pro kultivaci kmenových buněk a hojení ran, nové generaci trombolytik pro účinnou léčbu akutní mrtvice, diagnostických nástrojů pro Alzheimerovu chorobu a webového serveru pro navigaci léčby onkologických pacientů.
Hlavními mezinárodními partnery výzkumného programu jsou University of Cambridge (UK), ETH Zurich (CH), University of Greifswald (D), KTH Stockholm (S), University Groningen (NL), Rutgers University (USA), University Washington (USA), Mayo Clinic (USA) a Tohoku University (J).
Vedoucí výzkumných skupin (PIs)
-
prof. RNDr. Zbyněk Prokop, Ph.D.
Kinetika a mikrofluidika
-
doc. Mgr. David Bednář, Ph.D.
Molekulární modelování a bioinformatika
-
Stanislav Mazurenko, PhD
Umělá inteligence v proteinovém inženýrství
-
Ing. RNDr. Martin Marek, Ph.D., MBA
Strukturní biologie
Výzkumné programy
-
Environmentální chemie a modelování
Výzkumný program se zaměřuje na pochopení mechanismů a procesů ovlivňujících emise a osud chemických látek v životním prostředí a rozšiřuje svůj zájem o studium expozice jednotlivců a populací životnímu prostředí s cílem poskytnout nástroje pro společnou interpretaci dat ze sítí pro monitorování životního prostředí a lidských biomonitorovacích sítí.
-
Environmentální zdraví
Nový výzkumný program se zabývá studiem biomarkerů expozice, účinku a citlivosti jednotlivých organismů, a dalšími faktory, jako sociálně-ekonomické determinanty, výživa nebo fyzická aktivita. V této souvislosti posilujeme technologické kapacity pro omicsové analýzy, biobankovací kapacity a vyvíjíme bioinformatickou platformu na podporu interpretace multi-omicsových a epidemiologických dat.
-
Environmentální toxikologie
Zaměřuje se na dopady akutních a chronických chemických expozic na životní prostředí. Aby bylo možné předpovídat dopady expozice složitých směsí na životní prostředí, využíváme přístup AOP (Adverse outcome pathway) kombinující strategie modelování a testování. Zkoumáme kombinované expozice různým faktorům, které mohou na základě individuální vnímavosti významně přispět k nadměrné zátěži jednotlivce a vést k rozvoji patologií.
-
Chemické nástroje pro diagnostiku a terapii
Program se zaměřuje na vývoj nových fotoaktivovatelných systémů a supramolekulárních nosičů, jakožto specifických systémů, které vykazují specifické biologické aktivity nebo slouží jako pomocné systémy pro biologické nebo lékařské aplikace.
-
Loschmidtovy laboratoře proteinového inženýrství
Dlouhodobě se zabývá základními principy enzymatické katalýzy a vývojem proteinových a buněčných biokatalyzátorů pro environmentální, chemické a biomedicínské aplikace. K vývoji a přípravě nových užitečných katalyzátorů využíváme metod proteinového inženýrství, syntetické biologie a analýzy velkých dat uložených v genomických databázích.